Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Podczas Zagórzańskiej Mszy św. uczcili swój jubileusz

08/03/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 485 razy
Kolejna z Zagórzańskich Mszy św., odprawiona 7 marca b.r. w zabytkowym kościele parafialnym w Lubomierzu, stała się okazją do uczczenia Jubileuszu Złotych Godów Zespołu Regionalnego Kasinianie – Zagórzanie.

Nieprzypadkowe jest tutaj odniesienie do rocznicy, którą świętują małżonkowie – Czcigodny Jubilat powstał bowiem z „małżeństwa” dwóch odrębnie działających zespołów „Kasinianie” i „Zagórzanie”. 50 – lecie jego działalności przypadło na rok 2020, naznaczony bardzo mocno pandemią. Niemożliwe więc było godne i huczne uczczenie tak ważnego wydarzenia. Doskonałym więc miejscem i okolicznością do wspólnego świętowania była właśnie Zagórzańska Msza św. Modlono się o pomyślność dla wszystkich Kasinian i Zagórzan zrzeszonych na przestrzeni tych dziesiątek lat w strukturach zespołu, a dla zmarłych jego członków o życie wieczne. Kierownik grupy już na inauguracyjnej Zagórzańskiej Mszy św. podkreślał, jak bardzo kultura ludowa i życie Zagórzan związane jest z wiarą, jej wyznawaniem i kultywowaniem. Nie dziwi więc fakt, że również to ważne zagórzańskie wydarzenie stało się miejscem świętowania ich Jubileuszu.  

Kasinianie – Zagórzanie, najstarszy wśród zagórzańskich zespołów regionalnych, zaprezentował się godnie, z właściwą sobie klasą. Nie brakuje im jej na scenach całego świata, ale i w zaciszu kościelnych murów. Śmiało można powiedzieć, że są to ludzie „do tańca i do różańca”.

Zagórzańska Msza św. nie po raz pierwszy stała się wydarzeniem, podczas którego świętowano uroczystości ważne dla społeczności lokalnej. Swoje małe celebracje związane z okazjami skrytymi głęboko w sercach mają w tym miejscu również rodziny z regionu. To też doskonała okazja do tego, żeby założyć regionalny strój, spotkać się z ludźmi, których charakteryzuje przede wszystkim duma z regionu, w którym wyrośli i żyją. Coraz częściej na Zagórzańską Mszę św. przychodzą całe rodziny, przyprowadzając zwłaszcza dzieci, aby zaszczepić w nich poczucie tożsamości i chluby z własnych korzeni. Pomaga w tym niezmiennie celebrans, O. Marek Kustroń, lubomierski proboszcz, który z ogromną siłą i przekonaniem zachęca do kultywowania zagórzańskich tradycji.

Na kolejną Zagórzańską Mszę św. zapraszamy 11 kwietnia o godz. 14.00. W pierwszą kwietniową niedzielę przypadają Święta Wielkanocne, dlatego nasze wydarzenie przesunięte jest o tydzień. Spotykamy się ostatni raz w tym sezonie w Lubomierzu. Od maja wracamy bowiem do Kasiny Wielkiej. Liczymy na obecność Zagórzan, gości i turystów odwiedzających Zagórzańskie Dziedziny!

Magda Polańska