Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Dziedzictwo przyrodnicze regionu magnesem na turystów

18/03/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 756 razy
17 marca b.r. kreatorzy marki Zagórzańskie Dziedziny gościli w Gorczańskim Parku Narodowym.

Gospodarz „markowego” spotkania  zaprosił Partnerów Zagórzańskich Dziedzin do Ośrodka Edukacyjnego GPN, który mieści się w dawnej oficynie dworskiej w Porębie Wielkiej. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały nowe osoby i podmioty działające w sferze turystyki w Regionie Zagórzańskim oraz firmy i organizacje pozarządowe z terenu.

Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin poznali bogatą ofertę edukacyjną Gorczańskiego Parku Narodowego, która może być również elementem propozycji pobytowej dla turystów wybierających Zagórzańskie Dziedziny na miejsce swojego wypoczynku. Uczestnicy spotkania z zapartym tchem obejrzeli przepiękny film o gorczańskiej florze i faunie, a następnie zwiedzili ekspozycję przyrodniczą, która została zaaranżowana w XVIII- wiecznych piwnicach oficyny – obecnie Ośrodka Edukacyjnego GPN.  Tam przeszli całą trasę zwiedzania, która odzwierciedla wędrówkę szlakiem turystycznym  rozpoczynającym się w dolinie potoku i prowadzi na najwyższy szczyt Gorców przez różne środowiska przyrodnicze - buczynę karpacką, górnoreglowy bór świerkowy i polany reglowe. Przewodnikiem po ekspozycji była Anna Kurzeja – p.o. Kierownika Zespołu ds. Edukacji i Udostępniania Parku. Na wycieczkę po parku dworskim hr. Wodzickich w Porębie Wielkiej, okraszoną mnóstwem informacji na temat możliwości kreatywnego i czynnego spędzania w tym miejscu wolnego czasu, zaprosił swoich gości sam dyrektor GPN, dr inż. Janusz Tomasiewicz. Wędrowcy mieli okazję podziwiać osobliwości  przyrodnicze i historyczne tego miejsca. Miłą niespodzianką dla wszystkich kreatorów Zagórzańskich Dziedzin było przypadkowe spotkanie… z wiosną. Mimo zimowej jeszcze aury, cieplejsza pora roku rozgościła się już na dworskich łąkach – zakwitły pierwsze krokusy.

Wizyta w GPN stałą się okazją do prezentacji osób i ofert już funkcjonujących w ramach Partnerstwa Zagórzańskie Dziedziny, ale i tych lokalnych organizacji pozarządowych i firm, które planują pójść w ich ślady. Przedstawiono dotychczas wykonywane i nowe wytwory zagórzańskich rąk, a kolorowy kiermasz nadał kolorytu pochmurnej aurze. Malowane, haftowane, rzeźbione, wypalane, filcowane, rymowane czy pieczone zagórzańskie symbole to zdecydowanie dziedzinne atrybuty marki! W takiej atmosferze  nowe pomysły same wpadały do głowy, a deklaracje współpracy są ich naturalną konsekwencją.

Budowanie marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny realizowane jest w lokalnym partnerstwie trójsektorowym, wspieranym w ramach Projektu „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Sądecki” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2010 w ramach Priorytetu IX „Region Spójny Społecznie”, Działanie 9.3. „Wsparcie Ekonomii Społecznej”. Jego animatorem jest Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych MiLA, a koordynatorem Gmina Mszana Dolna.

Magda Polańska