Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Talenty, których Zagórzanie nie zakopali

15/04/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 599 razy
Kolejna z Zagórzańskich Mszy św. zgromadziła pięknie wystrojonych w stroje regionalne Zagórzan.

Dla wielu z nich jest to jedyna okazja do ubrania się w to szczególne, odświętne „odzienie” i celebrowania razem z innymi poczucia wspólnoty i dumy z własnej tożsamości. Angażując się w ten sposób w oprawę comiesięcznej, regionalnej Eucharystii, tworzą w kościele nastrój szczególny, trudny do opisania… Uroczysty, podniosły, odświętny… na pewno niecodzienny, szykowny i ważny. Jego dopełnieniem jest czynny udział w liturgii – czytania, śpiewy, modlitwa wiernych – ubogaca to i daje poczucie jedności. Dopełnieniem są dźwięki wygrywane przez kapele, zespoły regionalne i orkiestry dęte z całego Regionu Zagórzańskiego, prezentujące się również w regionalnych strojach. I tym razem pięknie wybrzmiały pieśni wygrywane przez muzyków najmłodszej z orkiestr Gminy Mszana Dolna – „Sami Swoi” z Kasinki Małej – Zagródca.

Rozwijacie te swoje liczne talenty i nimi ubogacacie tę szczególną Eucharystię – podkreślił celebrans, O. Marek Kustroń. To Wasza powinność i obowiązek. Trzeba dbać o zachowanie tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom. Widać, że jest to dla Was ważne. Co miesiąc poświęcacie swój czas i angażujecie się w Zagórzańską Mszę św. Modlimy się o ustanie pandemii, abyśmy mogli w pełni świętować, cieszyć się i korzystać również z wydarzeń towarzyszących tej Eucharystii – dodał na zakończenie lubomierski proboszcz. Byliśmy razem pół roku i niestety nie mogliśmy w pełni przeżyć tego wydarzenia. Pozostaje mieć nadzieję, że gdy wrócimy do Lubomierza w listopadzie, będzie już po pandemii i wtedy po Mszy św. spotkamy się na placu przed kościołem, aby doświadczyć osobiście tego bogactwa Zagórzańskiej Ziemi.

Zgodnie z przyjętym przez organizatorów harmonogramem na następnej Zagórzańskiej Mszy św. spotykamy się 2 maja b.r. w zabytkowym kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej – przypominają kreatorzy marki Zagórzańskie Dziedziny. Serdecznie Was tam zapraszamy. Kto może niech ubierze się w strój regionalny. To piękny i najbardziej widoczny wyraz przynależności kulturowej i pielęgnowania naszej tradycji.

Magda Polańska