z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 06 czerwca 2022 roku do dnia 31 sierpnia 2022 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Chwalą Boga słowem i muzyką

01/07/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 738 razy
Zabytkowy Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej od lat gromadzi w swym wnętrzu wiernych.

Ta drewniana świątynia, wzniesiona w XVII wieku, ma w sobie niezwykły urok. Nic więc dziwnego, że wciąż przyciąga zarówno miejscowych, jak i turystów. Jak dawniej przybywano do niej, by modlić się i przeżywać najważniejsze chwile, tak i dziś jej próg przekracza wielu ludzi.

Świątynia ważna dla Zagórzan od wieków i w minioną niedzielę, 26 czerwca, zapełniła się wiernymi. O godzinie 14:00 rozpoczęła się uroczysta Zagórzańska Msza święta. Oprawę muzyczną zapewniła rodzinna Kapela Kościelnioki działająca w ramach Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki. W drewnianym wnętrzu barokowej budowli wybrzmiały pieśni religijne.

Głosy muzykantów wyprowadziły wiernych po Eucharystii w takt melodii zagórzańskich przed kościół, gdzie czekały już na nich stoiska z produktami lokalnymi. Zebrani chętnie nabywali wyroby regionalne w postaci rękodzieła Zagórzańskich Pasjonatów Stowarzyszenia Rękodzielników. Tym razem na kiermaszu można było dostać literaturę dot. regionu, skierowana zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Z równie wielką ochotą przysłuchiwano się muzykantom, którzy na placu przykościelnym zaprezentowali krótki program artystyczny.

Zagórzańskie Msze święte są świetną okazją do spotkania i modlitwy. Ich cykliczny charakter sprawia, że miejscowi czują się wspólnotą. Ubrani w piękne stroje góralskie pokazują, że tradycja regionu jest wciąż żywa, a Zagórzanie tworzą jedną wielką rodzinę.

Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli możliwości doświadczyć tego pięknego spotkania zapraszamy do zabytkowego kościoła p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej 31 lipca 2022 r. o godz. 14:00. – zachęcają Zagórzanie. Warto tak zaplanować sobie dzień, aby wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu! Dziedzinnie Was zapraszamy! Na zachętę prezentujemy Wam film z czerwcowej Zagórzańskiej Mszy św. https://www.youtube.com/watch?v=rn_obFd3m10

 

Klaudia Gawronek
fot. Monika Kościelniak
 (Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cylom z Olszówki)