z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańska szopka lalkowa

29/12/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 3433 razy
Kreatorzy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny w swoich mediach społecznościowych opublikowali nagranie zagórzańskiej szopki lalkowej.

Wykonał ją w latach 60 - tych XX w. Stanisław Jakubiak z Gronoszowej. Lalki do niej wyrzeźbił jego ojciec, a kilka brakujących w późniejszym okresie dorobił sam jej budowniczy.

W dekoracji szopki pomagała mu żona, Janina, która w latach 90 - tych XX w. „ubrała” kukiełki samodzielnie wykonanymi strojami.

Nadszarpnięte przez ząb czasu lalki odnowiła wówczas córka Państwa Jakubiaków, Magdalena, która włączyła się w opiekę nad tym małym arcydziełem.

Lalki w szopce ożywia od samego początku jej istnienia Andrzej Aleksandrowicz, który w ciekawych, humorystycznych, czasem rubasznych lub nieco dwuznacznych wypowiedziach nawiązuje do dialogów z tekstów Lucjana Rydla „Betlejem Polskie”, ale przedstawia również scenki sytuacyjne i osoby, które znajdują odzwierciedlenie w życiu XX - wiecznej Mszany Dolnej.

Kukiełki, niezmiennie od wielu lat, podaje przedstawiającemu Magdalena Jakubiak. Tym razem muzycznie Andrzeja Aleksandrowicza wsparł młody organista z Olszówki, Bartek Macuga.

Gościny na to niezwykle przedstawienie udzielili Janina i Stanisław Jakubiakowie.

Zdjęcia wykonała Monika Kościelniak, a montażem filmu zajęła się Dorota Kościelniak - obie ze Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej "Pod Cyrlom" z Olszówki.

Film można obejrzeć na kanale YT Zagórzańskich Dziedzin (link

Źródło: FB Zagórzańskie Dziedziny