z ostatniej chwili
Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2024Wybory samorządowe 2024Pomoc dla uchodzcowkontoCyberbezpiecznyBiuletyn informacji publicznejtransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia WójtawyboryProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Ksiądz Stanisław Uryga


Ksiądz  Stanisław  Uryga, Patron Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej, urodził się  24.10.1943 r. w Żmiącej koło Limanowej. Pochodził z wiejskiej wielodzietnej rodziny. Był drugim z kolei spośród ośmiorga dzieci Zofii Zelek z rodziny Pawłowskich i Jana Urygi.

Swoją drogę edukacyjną rozpoczął w Szkole Podstawowej w Żmiącej. Następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu, gdzie w 1963 r. zdał maturę. Postanowił podjąć naukę w Seminarium Duchownym w Krakowie, gdzie po pięciu latach 7.04.1968 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk Księdza Kardynała Karola Wojtyły w Katedrze Wawelskiej. Swoją Mszę prymicyjną odprawił w Ujanowicach w Wielką Niedzielę.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Osiek, Rudawa, Raciechowice, Zielonki, Podstolice i Będkowice. Funkcję proboszcza w Kasince Małej sprawował od 3.01.1985 r. aż do dnia swej nagłej śmierci 18.11.2001 r. w 58. roku życia i 33. roku kapłaństwa. Swoje bardzo pracowite życie poświęcił bez reszty, zarówno w sferze materialnej jak i duchowej, powierzonej mu parafii.

            Od początku swej posługi kapłańskiej Ksiądz Uryga dał się poznać jako dobry duszpasterz i gospodarz. Stan gospodarczy parafii wymagał natychmiastowych prac remontowych. Ksiądz Proboszcz energicznie zabrał się do pracy, która bardzo szybko zaczęła przynosić efekty. Dzięki niemu kościół został pokryty blachą miedzianą, odnowiony, pomalowany. Położono marmurową posadzkę, w oknach pojawiły się nowe witraże. Jeden z nich ufundował Ksiądz Stanisław. Plebania także zmieniła wygląd. Została przebudowana i odnowiona, obok niej pojawił się piękny ogród. Proboszcz zadbał też o cmentarz, dzięki jego inicjatywie rozpoczęła się budowa kaplicy na cmentarzu, a obok powstał nowy, duży parking.

            Ksiądz Stanisław bardzo dbał o stan duchowy parafii, o świętość, trwałość i trzeźwość życia rodzinnego, przypominając o tym, że nie tylko kapłaństwo jest Bożym powołaniem, ale życie każdego chrześcijanina, a w szczególności życie małżeńskie i rodzinne. Traktował parafię jak swoją rodzinę, w różny sposób troszczył się o kultywowanie tradycji, budowanie poczucia wspólnoty, m.in. organizował rekolekcje dla młodzieży, liczne pielgrzymki do miejsc kultu w Polsce i poza jej granicami, był oddany sprawom działalności OSP, wielkim sentymentem darzył orkiestrę regionalną „Echo Gór”, z którą co roku uczestniczył w procesji z Wawelu na Skałkę oraz w ogólnopolskich dożynkach w Częstochowie; orkiestra brała udział w wielu lokalnych uroczystościach, zaprezentowała się również Ojcu Świętemu w Watykanie.

Ksiądz Stanisław chętnie organizował uroczystości parafialne, dbając o wewnętrzne, duchowe przygotowanie parafii,  jak i o zewnętrzną oprawę. Do obchodów angażował wszystkich kasinczan. Był wielkim czcicielem Matki Bożej. Ta prosta religijność, umiłowanie różańca, umiłowanie świąt, troska o tradycję zagórzańską, którą tak pielęgnował, pozostały w pamięci parafian.

            Wspierał wszelkie inicjatywy społeczne, regularnie pomagał Kościołowi i rodakom  na Wschodzie.

Był człowiekiem prostym, dobrodusznym, serdecznym, powszechnie lubianym. Dużo czasu i starań poświęcił sprawie powstania gimnazjum w Kasince Małej. Troszczył się o młode pokolenie, był wrażliwy na jego potrzeby, nie chciał, żeby uczniowie musieli daleko dojeżdżać do szkoły.

Wspomagał szkołę w wychowaniu młodzieży, troszczył się o umocnienie jej w wierze, przekazywanie wartości chrześcijańskich i tworzenie ciepłej atmosfery, pełnej miłości, wzajemnego zrozumienia. Często wspierał dzieci i młodzież materialnie, organizował dla nich wycieczki i pielgrzymki, współorganizował wyjazdy wakacyjne, kolonie. Poprzez katechezy i osobisty przykład przekazywał prawdę, że człowiek nie żyje dla siebie.

Po zakończeniu budowy gimnazjum w 2002 r., ogłoszono wśród dzieci konkurs, w którym zaprezentowały kandydatów na patrona nowej szkoły. Pojawiły się różne propozycje, jednak większość uczniów, przy pełnym poparciu rodziców i nauczycieli, uznała, że najlepszym będzie wybór dobrze znanego i bliskiego ich sercu współczesnego bohatera – cichego dobroczyńcy, gorliwego duszpasterza – Księdza Stanisława Urygi. Docenili swojego nauczyciela i opiekuna, który w całej swej skromności był człowiekiem wielkiego formatu.

14.09.2002 r. Gimnazjum nr 2 w Kasince Małej nadano uroczyście imię Księdza Kanonika  Stanisława  Urygi. Od tej pory społeczność ZPO corocznie obchodziła w ten dzień Święto Szkoły. Od 2010 r. uroczystość przeniesiona została na dzień 18. 11, w którym przypada rocznica śmierci Księdza Stanisława. Obchody te przebiegają zawsze w podniosłej, uroczystej atmosferze. Uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście uczestniczą w Mszy Św. sprawowanej w intencji Patrona szkoły, zmarłych pedagogów i uczniów, następnie wszyscy udają się na cmentarz, by tam przy grobie Księdza Urygi wspólnie odmówić modlitwę, zapalić znicze i złożyć wiązanki kwiatów. Dalsza część obchodów ma miejsce w sali gimnastycznej ZPO, gdzie młodzież przedstawia program artystyczny będący uczczeniem pamięci Patrona. Stałym punktem akademii jest ślubowanie klas pierwszych, które stają się pełnoprawnymi członkami społeczności gimnazjum.

 

Oprac. Dorota Borowiec
fot. udostepnione przez ZPO Kasinka Mała