z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Podania i legendy z rejonu Beskidu Wyspowego i Gorców


„Zimna Dziura” na północnym zboczu Szczebla

Jedną z miejscowych legend związanych z jaskinią przytacza Jan Wielek:

…W tej stronie pasła bydło dziewczyna z osiedla Od Chowańca w Kasince. Zauważyła, że od stada często oddzielał się byk i uciekał do jaskini. Za radą ojca uwiązała mu do ogona nitkę, a trzymając kłębek w dłoni dostała się do wnętrza. Ujrzała tam swojego byka wylizującego sól z wielkiego koryta. Jakieś osoby pozwoliły jej nagarnąć do podołka pieniędzy z innego koryta, ale tylko raz i zaraz potem szybko odejść bez oglądania się. Dziewczyna przekroczyła próg i oglądnęła się. W tym momencie urwało jej piętę, a zabrany skarb przepadł. Wyszła na światło dzienne kaleką, a byk nie wrócił już nigdy….

 

Śnieżnica i Ciecień

W części podszczytowej północnego stoku w 1968r. utworzono leśny rezerwat przyrody „Śnieżnica”. Poniżej szczytu 1006 m, na stoku północnym, jest niewielka jaskinia zwana Piwnicą, obecnie częściowo zasypana. Według legendy prowadzi z niej tunel aż do Grodziska (619 m) nad Poznachowicami.

Miejscowi opowiadają, że dziedzic Pieniążek postanowił zbudować most między Śnieżnicą a Ciecieniem. Udał się po poradę do wróżki Siwulki, która siedzi stale pod  Babią Górą. Poleciła mu wpierw przeciągnąć jedwabny sznur między szczytami. Pasterze pasący w polu bydło przecięli jednak sznur i cały zamiar się nie powiódł.

 

Ćwilin

Z obniżenia pomiędzy Ćwilinem a Małym Ćwilinkiem bierze początek potok Rosłaniec. Są nad nim potężne ściany osuwisk fliszowych. Prawdopodobnie z tym miejscem górale wiążą  następującą przypowieść (tekst wg „Legend związanych ze Szczytami Beskidu Wyspowego” Jana Wielka):

…Pod Ćwilinem jest głęboka przepaść. Przed prawie 100 laty rzucił się w nią młody chłopak, z rozpaczy spowodowanej zawodem w miłości. Po jego śmierci było słychać w tym miejscu stałe stękanie, jęki i zgrzytanie zębami. Pewnego razu, w lecie, poszła na jagody i grzyby do lasu dziewczyna., która chłopca zdradziła. Gdy przyszła nad głębinę, ujrzała w niej chłopca. Był ubrany w długą, białą sukmanę, włosy miał zjeżone, a z ust buchał mu ogień. Na jego widok dziewczyna zaczęła uciekać, ale upiór dopędził ją i wciągnął w przepaść. Odtąd w głębinie ustały jęki i zgrzytanie zębami…

 

Teksty za: Przewodnik BESKID WYSPOWY, Andrzej Matuszczyk, Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Pruszków 2008