Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejSzczepieniaNarodowy spis powszechnytransmisjadostępnośćkoronawirusrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteoJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjainformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwarfilFundusz Dróg Samorządowychjakości powietrzaEkointerwencja

Obraz Matki Bożej Partyzantów w kościele w Glisnem


Obraz Matki Bożej Partyzantów w kościele w Glisnem oryginalny obraz, którego autorem jest Jerzy Kolecki z Rabki. Swoją cześć Matka Boża  odbiera w malowniczo położonym kościółku u stóp Lubonia Wielkiego.  Właśnie to miejsce na swoją rokroczną uroczystość, która od ponad 20 lat nieprzerwanie odbywa się w dniu 15 sierpnia, wybrali żołnierze Oddziału Partyzanckiego AK por. Jana Stachury „ADAMA”.  I nie jest to przypadek -  w tym rejonie partyzanci niejednokrotnie uzyskiwali pomoc od miejscowej ludności. I chociaż historia i koleje losu żołnierzy – partyzantów dopisują do uroczystego Apelu Poległych w każdym roku kolejne nazwiska, na uroczystość licznie przybywają rodziny poległych i zmarłych z tego Oddziału.

Warto podkreślić, że kopie tego obrazu podarowano Papieżowi Janowi Pawłowi II w Ludźmierzu podczas jego pielgrzymki w 1997r. Obecnie znajduje się ona w Domu Polskiego Pielgrzyma w Rzymie.

fot. Bogdan Skrzekut