z ostatniej chwili
Wójt Gminy Mszana Dolna informuje, że w dniu 07 kwietnia 2023 roku (Wielki Piątek) Urząd Gminy Mszana Dolna będzie nieczynny Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Refleksja i zaduma na czas postu

28/02/2023, dodał: Magda Polańska czytano: 533 razy
Zimowa aura przywitała uczestników Zagórzańskiej Mszy Św. w minioną niedzielę, 26 lutego.

Wydawać by się mogło, że już za chwilę witać będziemy wyczekiwane przedwiośnie, jednak natura w jakiś sposób dała znać, że to jeszcze czas by zwolnić, zatrzymać się i jeszcze na spokojnie przyjąć to, co nam daje.  Wszyscy chcielibyśmy, by pojawiła się już wiosna, a z nią nowa energia, plany, działania – a w tym momencie otrzymujemy sygnał, że jeszcze nie pora, to nie jest ten czas…  Tym bardziej, że dopiero co rozpoczęliśmy Wielki Post, który w jakiś sposób, poprzez całą swoją liturgię, określa nam rozważania nad tym, co ważne. Podobne refleksje przekazał uczestnikom Zagórzańskiej Eucharystii w kazaniu o. Marek Kustroń proboszcz parafii. Przeczytał również list pasterski Metropolity Krakowskiego. Arcybiskup  Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na wartość nauczania religii w szkole, otwarcie się na rodzicielstwo, a także troskę o Ojczyznę.  To ogromna wartość w obliczu rocznicy wojny w Ukrainie, u naszych sąsiadów, którzy walczą o wolność dla swojego kraju.

Tym razem kościół pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP przyjął w gościnne progi orkiestrę „Sami Swoi” z Kasinki Małej - Zagródca. Męski skład grupy muzyków zauważył od razu celebrans Eucharystii - cała oprawa liturgii, nie licząc modlitwy wiernych, należała do nich. Z Mszany Dolnej, w sporej grupie, dotarła również Asysta Zagórzańska, której członkowie wypełnili świątynię kolorami swoich odświętnych strojów regionalnych.  Na tyle spodobało im się to wydarzenia, że w drodze powrotnej padły już pierwsze obietnice ich aktywnego udziału w regionalnej Eucharystii. Nie było dodatkowego koncertu  na zakończenie wydarzenia, w końcu muzycy na czas postu odwieszają instrumenty na kołki i w zagórzańskich domach nie ma grania, ale na stoiskach można było zakupić produkty pszczele i miody z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny. Aktywnie w wydarzeniu uczestniczyli wolontariusze ze Stowarzyszenia Kierunek Przyszłość oraz niezawodne kamerzystki ze Stowarzyszenia Miłosników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki. 

Kolejna Zagórzańska Msza Św. odprawiona zostanie 26 marca b.r. o godz. 14.00, również w Lubomierzu. Kto jeszcze nie miał okazji w niej uczestniczyć – gorąco do tego zachęcamy!

Agnieszka Józefiak - Lewandowska