z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Nasza rodzina lubi bezpromilowe klimaty! Kampania społeczna „No promil – No problem” w Gminie Mszana Dolna

28/03/2023, dodał: Magda Polańska czytano: 1683 razy
Uczniowie szkół podstawowych w Olszówce i Rabie Niżnej włączyli się kolejną, XV już edycję kampanii społecznej „no promil- no problem”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Nasza rodzina lubi bezpromilowe klimaty”.

Organizatorzy kampanii co roku starają się zainteresować celami kampanii dzieci i młodzież szkolną, aby wzbudzić ich refleksję, wyposażyć w wiedzę i narzędzia, z których będą mogli skorzystać, kiedy znajdą się w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa swojego i bliskich oraz przypadkowo spotkanych osób, które mogą zostać skrzywdzone przez pijanego kierowcę.

Szkolni ambasadorzy kampanii „No promil – No problem” informują:

To ważny społecznie problem i warto zatrzymać się nad nim w pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą. Przy okazji tematu zagrożenia stwarzanego przez nietrzeźwych użytkowników dróg tworzy się przestrzeń do szerszej dyskusji, refleksji nad konsekwencjami nadużywania alkoholu w rodzinach, w grupach rówieśniczych i zawodowych. Organizowany przez nas szkolny konkurs miał na celu wzbudzenie refleksji. W swoich pracach uczniowie wyrazili swoje pomysły na bezpromilowy klimat w swojej rodzinie. Z analizy przygotowanych prac literackich, poetyckich, plastycznych wnioskować można, że dzieci i młodzież mają sporą wiedzę o skutkach, jakie powoduje nadużywanie alkoholu przez osoby w ich otoczeniu. Zależało nam, żeby przy wykonywaniu prac konkursowych wygenerowali własne pomysły zaradcze, zastanowili się jaką postawę przyjąć, co można zyskać rezygnując z nadużywania środków psychoaktywnych, jak postawić granice, gdy ktoś bliski łamie zasady bezpieczeństwa, do kogo można się zwrócić o pomoc. Jesteśmy przekonane, że w znacznym stopniu ten efekt udało się osiągnąć. Przy okazji uczestnicy konkursu popisali się licznymi talentami i kreatywnością, za co zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami – informują pedagodzy szkolni, którzy zaangażowali się w kampanię społeczną „No promil – No problem”.

Wyniki konkursu Nasza rodzina lubi bezpromilowe klimaty

W konkursie wzięło udział 30 uczniów. Spośród złożonych prac jury konkursowe wyłoniło 19 prac odpowiadających celom i tematyce konkursu. Jury oceniało prace według następujących kryteriów: zgodności z tematem, twórczego i oryginalnego podejścia do tematu, atrakcyjności formy przekazu i walorów estetycznych. Wyróżnione w szkolnym etapie konkursu prace zostały przesłane do biura kampanii społecznej „No promil – No problem” w Wieliczce i zostały poddane powtórnej ocenie jurorów, w konkurencji z uczestnikami konkursu z wielu innych małopolskich szkół.

Prace konkursowe uczniów z Gminy Mszana Dolna zostały wysoko ocenione i nagrodzone. Miejsca na podium zajęli:

Kacper Gil – uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej w Olszówce zajął I miejsce w kategorii prac przestrzennych (samodzielnie opracował strategię gry planszowej i własnoręcznie ją wykonał).

Jakub Hudomięt – uczeń klasy II Szkoły Podstawowej w Olszówce zajął II miejsce w kategorii prac plastycznych.

Martyna Hudomięt – uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Olszówce zajęła III miejsce w kategorii prac literackich.

Maria Cież – uczennica klasy V Szkoły Podstawowej w Rabie Niżnej zajęła III miejsce w kategorii prac plastycznych.

Jury konkursowe wyróżniło również prace Natalii Huzior, Moniki Olesiak oraz Nikoli Mszańskiej – uczennic klasy VI Szkoły Podstawowej w Olszówce.

Wszystkim gratulujemy osiągnięć i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Dziękujemy również Wójtowi Gminy Mszana Dolna za ufundowanie nagród w gminnym etapie konkursu – podkreślają szkolni ambasadorzy kampanii „No Promil – No Problem”.

Kilka prostych zasad

Wszystkich Mieszkańców Gminy Mszana Dolna i naszych czytelników serdecznie zapraszamy do włączenia się w akcję „No Promil – No Problem”. Zachęcamy do przemyślenia i stosowania kilku prostych zasad bezpieczeństwa:

  1. Nie obawiajmy się zdecydowanie sprzeciwić, czy wręcz uniemożliwić prowadzenie samochodu pijanej osobie.
  2. Bądźmy odpowiedzialni i przewidujący. Wybierając się na imprezę alkoholową wcześniej postarajmy się o towarzystwo osoby, która zapewni nam bezpieczny powrót.
  3. Sprawdźmy czy nasze dzieci i młodzież znają te zasady i uczmy je odważnie reagować sprzeciwem wobec pijanych użytkowników dróg.
  4. Dajmy innym przykład własną, odważną postawą, respektującą zasadę prowadzenia pojazdów w stanie absolutnej trzeźwości.
  5. Pamiętajmy o konsekwencjach karnych przewidzianych dla jeżdżących pod wpływem alkoholu i przestrzegajmy inne osoby, które beztrosko wsiadają za kierownicę „po piwku”.
  6. Nie bądźmy bierni! Kiedy widzimy pijanego kierowcę, który wsiada do samochodu, reagujmy.

Pamiętajmy, że możemy w ten sposób uratować życie i zdrowie naszych bliskich i tego nieodpowiedzialnego człowieka, który wsiada do samochodu po alkoholu.

Cele kampanii „No promil – No Problem”

Celem kampanii społecznej „No promil – No problem” jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych, a także zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – brak akceptacji dla takich zachowań, wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości oraz modelowanie skutecznych sposobów powstrzymywania kierowców, przed jazdą w stanie po spożyciu alkoholu i edukacja w zakresie przepisów prawa dotyczących jazdy po alkoholu.

Szkolne ambasadorki kampanii „No promil – No problem”
Antonina Wsół
Karolina Bujas