z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Życie na pełnej petardzie

28/03/2023, dodał: Magda Polańska czytano: 1376 razy
Środowiskowy Dom Samopomocy w Mszanie Górnej jest jedyną placówką wsparcia dziennego dla osób chorujących psychicznie i z niepełnosprawnościami intelektualnymi na terenie miasta i gminy Mszana Dolna.

Obecnie liczy 42 uczestników (wyłącznie z terenu Gminy Mszana Dolna), którym towarzyszy i zapewnia opiekę oraz różnorodną terapię dziewięcioosobowy zespół wspierająco – aktywizujący, w skład którego wchodzą min. fizjoterapeuta, psycholog, terapeuci, pedagodzy, asystent osoby niepełnosprawnej.

Społeczność Domu i stosowane w nim zajęcia terapeutyczne

Społeczność domu tworzą osoby w wieku od 20 do 80 lat, które z powodu niepełnosprawności wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Każdego dnia prowadzona jest terapia i rehabilitacja, które pozytywnie oddziałują na samopoczucie i rozwój uczestników. Przygotowywane zajęcia są różnorodne, wykorzystywane są nowoczesne i ciekawe techniki terapeutyczne jak np. biofeedback, terapia światłem, aromaterapia, terapia zajęciowa z wykorzystaniem monitora interaktywnego, podłogi interaktywnej.

Pracownicy Domu starają się, aby nikt nie narzekał na nudę, a także rozwijają kompetencje społeczne uczestników poprzez udział w różnego rodzaju spotkaniach integracyjnych, wydarzeniach, konkursach – informuje personel placówki. W minionym roku udało się wspólnie odwiedzić dziesięć atrakcji naszego regionu jak np.: Niedzica, Szczawnica, Kraków oraz ZOO krakowskie, Gubałówka, Papieżówka, Gródek nad Dunajcem. Nie ominęły nas także wizyty w kinie, w teatrze czy kręgle. Nawiązaliśmy również współpracę, a co za tym idzie wspólnie spędzaliśmy czas, ze Środowiskowymi Domami Samopomocy w Zegartowicach, Dobczycach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Domami Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej, Rabie Niżnej i w Kasinie Wielkiej. Braliśmy również udział w lokalnych wydarzeniach, w tym na Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie rytmy i smaki” (wystawa prac), w akcji „Czysta Gmina Mszana Dolna”.

Współdziałanie z rodzinami i opiekunami Uczestników oraz instytucjami i osobami wspierającymi Środowiskowy Dom Samopomocy w Mszanie Górnej

Społeczność Domu Samopomocy to nie tylko uczestnicy i pracownicy. To również rodziny i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, a także wszyscy, którzy wnoszą do tego Domu dużo ciepła i na co dzień wspierają jego społeczność. Doceniamy każdy gest wsparcia, zaproszenia, odwiedziny – dodają pracownicy ŚDS z Mszany Górnej. Cieszymy się, że udało się nam zorganizować w ubiegłym roku dla naszych rodzin Spotkanie Wielkanocne oraz Wakacyjne, na których gościliśmy również Wójta Gminy Mszana Dolna Pana Bolesława Żabę, Panią Katarzynę Szybiak Zastępcę Wójta Gminy Mszana Dolna, Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej Panią Izabelę Malec wraz z pracownikami socjalnymi. W grudniu w strażnicy OSP Mszana Górna obchodziliśmy hucznie pierwszy rok naszej działalności, gdzie gościliśmy ponad 100 osób, w tym Wicewojewodę Pana Mateusza Małodzińskiego, przedstawicieli naszych lokalnych władz, radnych, pracowników GOPS, przedstawicieli GKRPA, szkół a także nasze zaprzyjaźnione Środowiskowe Domy Samopomocy.

Nowy rok również zaczął się obiecująco. Udało się m. in. odwiedzić „Żywą Szopkę” w Szczyrzycu, zaśpiewać na IX „Festiwalu Kolęd i Pastorałek środowiskowych Domów Samopomocy Województwa Małopolskiego” w Miechowie i zdobyć nagrodę za najlepszy strój. Zorganizowano bal karnawałowy, na którym społeczność ŚDSu z Mszany Górnej bawiła się wspólnie z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy z Lubnia i Limanowej.
Odwiedziliśmy również Gorczański Park Narodowy, świętowaliśmy dzień pizzy, kobiet i mężczyzn – wyliczają uczestnicy zajęć.
Staramy się jak najowocniej wykorzystywać wspólnie spędzany czas, przełamywać bariery, rozwijać talenty – dodają ich opiekunowie. Efekty naszej pracy można było podziwiać na „Wystawie Wielkanocnych Prac Uczestników”, która odbywała się w dniach od 29- 30 marca w budynku ŚDS.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Mszanie Górnej obecny również w przestrzeni wirtualnej

Sporą część naszej codzienności pokazujemy na naszym facebookowym profilu, który cieszy się ponad 900 osobami obserwującymi – podkreśla kierowniczka placówki. Ukazujemy tam pełen obraz osoby z niepełnosprawnościami, łamiemy tabu związane ze stereotypami, które są krzywdzące i często wykluczają te osoby ze społeczeństwa. Zachęcamy każdego do odwiedzenia nas w mediach społecznościowych i śledzenia naszych małych i wielkich przygód. Skanując kod swoim telefonem automatycznie zostaniesz przekierowany do naszej strony na Facebooku

Natalia Szymoniak
Kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Mszanie Górnej