z ostatniej chwili
W dniu 7 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności w Urzędzie Gminy Mszana Dolna z powodów organizacyjnych, czynne będzie w godzinach od 12:00 do godziny 15:00. Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Prace nad planem ochrony kultury góralskiej w toku

17/04/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 596 razy
W poniedziałek, 15 kwietnia, odbyło się w Ludźmierzu kolejne spotkanie przedstawicieli grup góralskich.

Dotychczasowe zebrania oscylowały wokół wpisania tradycji góralskiej na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, co już wkrótce stanie się faktem. Działania podejmowane w tym celu przeszły płynnie do kolejnego etapu, jakim jest stworzenie planu ochrony tejże kultury.

W Instytucie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego rozgorzała żywiołowa dyskusja na temat ochrony dziedzictwa Górali Polskich. Zgromadzeni dyskutowali nad tym, jakie zjawiska zagrażają ich tradycji i wspólnie starali się wypracować realne działania mające na celu ich zahamowanie bądź całkowite zniwelowanie. Rozmowa dotyczyła szeregu elementów kultury góralskiej, takich jak gwara, budownictwo, ubiór, muzyka czy taniec. Ustalone zostały wstępne punkty planu ochrony, którego założenia realizowane będą w latach 2024-2028 przy wsparciu Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. 

Zebrani usłyszeć mogli również kilka słów o działaniach podejmowanych w poszczególnych regionach. Prezentację na temat marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny i dobrych praktyk w zakresie kultywowania tradycji przedstawiły Dorota Kościelniak z Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki oraz Klaudia Gawronek. Omówione zostało również godne uwagi Archiwum Ludowe, którego inicjatorem jest Rafał Bałaś z Fundacji Górom, reprezentujący Górali Żywieckich. Ze strony Dariusza Kocemby, przedstawiciela Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, padło wiele ciekawych słów o organizowanym od 1964 roku Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Po prezentacjach nastąpiło równie zajmujące wystąpienie Piotra Gąsienicy, dyrektora nowosądeckiego „Sokoła”, który zaprezentował funkcjonowanie Etnozagrody i zachęcił wszystkich do korzystania z platformy. To było bardzo owocne spotkanie!

Klaudia Gawronek