z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Szkolenie zorganizowane przez Zespół Interdyscyplinarny

04/07/2024, dodał: Maciej Liberda czytano: 280 razy
W dniu 25 czerwca br. w Sali Narad Urzędu Gminy Mszana Dolna odbyło się szkolenie dotyczące Standardów Ochrony Małoletnich wraz z panelem rozpoznawania symptomów dziecka krzywdzonego.

Organizatorem szkolenia był Zespół Interdyscyplinarny w Gminie Mszana Dolna. Szkolenie prowadził Adrian Drdzeń, psycholog, specjalista ds. ochrony dzieci, prezes Stowarzyszenia Moc Wsparcia w Sosnowcu.

W szkoleniu wzięło udział 60 przedstawicieli Stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych, Klubów Sportowych, Służby Zdrowia, Szkół, Zespołów Regionalnych i Orkiestr z terenu Gminy Mszana Dolna, a także przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszanie Dolnej. Na szkoleniu gościliśmy także przedstawicieli Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tymbarku.

Zgodnie z tzw. ustawą Kamilka z Częstochowy obowiązek przygotowania i wprowadzenia standardów ochrony małoletnich mają wszystkie podmioty, których działalność w jakimkolwiek stopniu wiąże się z pracą z dziećmi, albo w których przebywają lub mogą przebywać dzieci.

Głównymi celami szkolenia były:

zapoznanie uczestników szkolenia ze standardami ochrony małoletnich zgodnie z aktualizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wyposażenie w umiejętności z zakresu tworzenia Polityki ochrony dzieci w organizacji, a także przekazanie uczestnikom wiedzy na temat roli instytucji w przeciwdziałaniu krzywdzeniu dzieci.

Szkolenie finansowane było ze środków: Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej i Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień.

Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego składa serdeczne podziękowania:

  • Stowarzyszeniu Kołu Gospodyń Wiejskich z Olszówki za ugotowanie i poczęstowanie uczestników szkolenia pysznym gulaszem z chlebem;
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszówce za umożliwienie Stowarzyszeniu KGW Olszówka przygotowania gulaszu w remizie OSP;
  • reprezentującej Koło Gospodyń Wiejskich GOSPOSIE z Mszany Górnej Pani Marii Janii za upieczenie rogalików;
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Górnej za wypożyczenie m.in. naczyń i sztućców, a w szczególności Pani Annie Gackowiec i Pani Halinie Bieniek;
  • pracownikom i Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej oraz Przewodniczącej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mszanie Dolnej za pomoc w przygotowaniu sali i cateringu (ciast, ciasteczek, kanapek).

Zorganizowane szkolenie wpisuje się nie tylko w realizację Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej, ale również jest praktycznym przykładem współpracy Gminy Mszana Dolna z organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie naszej gminy, poprzez wsparcie merytoryczne ich działalności i umożliwienie przedstawicielom organizacji skorzystania z nieodpłatnego, specjalistycznego szkolenia na wysokim poziomie.